„Jedná se o čím dál častější diagnózu, zejména u mladých sportovců na naší klinice. Klíčem k úspěšné léčbě je ČAS - včasné rozpoznání, správná diagnostika a zahájení terapie rozhodují o návratu k plnému pohybu a sportu. Nepodceňujte první příznaky - rychlá reakce je základ!“

MUDr. Petr Neoral, Ph.D.

Rozhovor s MUDr. Petrem Neoralem, Ph.D., vedoucím lékařem Neo Sport clinic, specialistou na ortopedii a sportovní medicínu

Pane doktore, proč dnes u dětí a dospívajících tak často slýcháme o poranění předního zkříženého vazu?

Je to kombinace několika faktorů. Přední zkřížený vaz (LCA) je klíčový pro stabilitu kolene – a právě u sportujících dětí a dospívajících vidíme, že jeho poranění přibývá. Děti se dnes od útlého věku specializují na jeden sport, třeba fotbal nebo florbal, zatímco dřív měly pestřejší pohybový základ. Navíc jsou v růstovém období, kdy se mění biomechanika jejich těla – ale svalový aparát to často nestačí kompenzovat.

Hraje roli i technika nebo vedení tréninků?

Rozhodně. Mnoho mladých sportovců nemá správně zvládnuté techniky dopadů, změn směru, práce s těžištěm. Chybí systematická prevence a všestranný rozvoj. Přitom u LCA často rozhoduje jeden špatný pohyb – a koleno je zraněné.

Co dalšího přispívá k nárůstu těchto úrazů?

Díky lepší diagnostice dnes poranění častěji zachytíme – máme dostupné magnetické rezonance, zkušené ortopedy i větší důraz na návrat ke sportu. Také dynamické sporty jako lyžování jsou náročné – mladí mají často výkonné vybavení, ale nemají techniku ani potřebnou svalovou kontrolu.

Jak se tato poranění řeší? Bývala běžná rekonstrukce vazu – je tomu stále tak?

Rekonstrukce je stále standardní metodou, ale u vybraných dětí a dospívajících můžeme nabídnout modernější a šetrnější řešení – tzv. refixaci LCA. Pokud je vaz přetržen blízko stehenní kosti (tzv. proximálně) a zachová si svůj tvar, můžeme ho pomocí miniinvazivní techniky znovu připevnit ke kosti.

V čem je refixace výhodná?

Hlavně v tom, že zachováváme původní tkáň – tedy i nervové zakončení a cévní zásobení. Je šetrná k růstovým ploténkám, což je u dětí zásadní. Rehabilitace bývá rychlejší a některé studie ukazují i nižší riziko artrózy v budoucnu.

Používají se při zákroku nějaké speciální technologie?

Ano, možností jsou různé implantáty, jako jsou suture anchors nebo speciální button systémy. Další možností je tzv. InternalBrace – to je vnitřní výztuha, která vaz mechanicky chrání během hojení.

Je refixace vhodná pro každého?

Ne. Musí jít o čerstvý úraz – ideálně do 2–3 týdnů. Ruptura musí být proximální a vaz by měl být na rezonanci zachovaný. Důležitá je také motivace pacienta a spolupráce při rehabilitaci. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, přistupujeme ke klasické rekonstrukci – ale s ohledem na růst dítěte volíme tzv. epifyzeálně šetrné techniky.

Jaké jsou výsledky refixací?

Krátkodobé výsledky jsou velmi slibné, především pokud je operace provedena včas. Úspěšnost se pohybuje okolo 80–85 %, ale u aktivních sportovců je třeba počítat s možným rizikem selhání kolem 15–20 %. Dlouhodobá data zatím chybí, protože jde o relativně novější metodu.

Co byste poradil rodičům dětí po úrazu kolene?

Neotálejte s návštěvou specialisty. Pokud je podezření na LCA rupturu, hraje čas zásadní roli. Čím dřív zhodnotíme stav vazu a kolene, tím víc možností máme – včetně šetrné refixace.

Naše klinika se specializuje na diagnostiku a léčbu poranění kolenních vazů u dětí a dospívajících. Využíváme moderní techniky a spolupracujeme s fyzioterapeuty pro co nejlepší návrat ke sportu.

Doporučení na závěr:

„Nezapomínejme na prevenci!“

U sportujících dětí a dospívajících se doporučuje zařazovat speciální cvičení na prevenci poranění kolen, která zlepšují stabilitu, sílu i koordinaci. Mezi osvědčené programy patří např. FIFA 11+, ESSKA-ESMA ACL prevention programme in children and adolescent)

Podívejte se, jak vypadá Refixace LCA

Prasklý LCA

Technika prošití

Stav po rekonstrukci